Bērniem, pusaudžiem un jauniešiem ir liela interese gūt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, kas saistīti ar ķermeni un attiecībām, taču ne visiem pietiek drosmes tos uzdot pieaugušajiem, un ne visi pieaugušie paši jūtas gana ērti atbildēt. Informācija visbiežāk tiek meklēta internetā un vienaudžu vidū. Internets var kalpot kā lielisks instruments zināšanu ieguvei, taču jāņem vērā, ka ne visa informācija, kas atrodama internetā, ir patiesībai atbilstoša. Sliktākajā gadījumā tā var izrādīties pat kaitīga.

Amaze.org piedāvā pētījumos balstītu, pārbaudītu informāciju par visu, kas saistīts ar mūsu seksuāli reproduktīvo veselību, ķermeņa pārmaiņām, emocionālajām pārmaiņām pubertātes laikā, attiecībām, u.c. tēmām, kas ir
būtiskas, kļūstot par pieaugušo. Zināšanas tiek pasniegtas attiecīgajam vecumposmam piemērotā veidā, izmantojot humoru un uzskatāmus piemērus.

Mēs ļoti priecājamies, ka ar amaze.org atbalstu mums ir iespēja piedāvāt šīs filmiņas arī latviešu valodā! Aicinām tās izmantot gan vecākiem, lai atvieglotu atbildēšanu uz bērnu jautājumiem, gan pedagogiem kā izglītojošu instrumentu stundās, kurās jārunā par attiecīgajām tēmām.

Šī mēneša video –

Paškaitējums ir jebkāda veida apzināta darīšana sev pāri. Tas var izpausties kā griešana sev, dedzināšana, sišana sev u.c. Vai esi kādreiz aizdomājies par to, kāpēc gan ir cilvēki, kuri sev ko tādu nodara? Varbūt Tu pats kādreiz esi saskāries ar paškaitējumu? Ja jā, vai zināji, kur meklēt palīdzību? Noskatoties video, Tu vairāk uzzināsi par iespējamajiem cēloņiem un palīdzības iespējām šādās situācijās.
Cilvēki, kuri rada sev sāpes, cenšas atvieglot kādu citu emocionāli neizturamu stāvokli. Tā var būt uzkrāta spriedze, vientulības sajūta, vai ļoti intensīvas emocijas. Sevis ievainošana var radīt īslaicīgu atvieglojuma sajūtu, taču tas ir mānīgi. Ja netiek risinātas īstās grūtības, vēlme sev darīt pāri kļūst biežāka un izteiktāka, jo pamazām no tā veidojas pieradums. Ir citi veidi, kā krietni efektīvāk atvieglot savas emocionālās sāpes!
Par paškaitējumu mēdz būt grūti runāt, jo var būt kauns un bailes saņemt nosodījumu. Taču tu neesi viens. Ja tu redzi kādu, kurš dara sev pāri, neklusē, neapsoli viņam, ka glabāsi viņa noslēpumu, bet gan meklē atbalstu!

Tu vari:

  • vērsties pie kāda pieaugušā, kuram tu uzticies
  • vērsties pie skolas vai cita psihologa, ja tev tāds ir pieejams
  • zvanīt Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunim 116111 vai rakstīt vēstuli uzticibaspasts116111@bti.gov.lv
  • sazināties ar “Papardes zieds” psihologu, rakstot uz psihologi@papardeszieds.lv

Skolām “Papardes zieds” piedāvā psihiskās veselības atbalsta grupas nodarbību, kurā zinoši speciālisti izglīto jauniešus par psihisko veselību, māca atpazīt emocijas un tās paust nekaitējot sev un citiem, demonstrē stresa samazināšanas tehnikas un daudz ko citu. Vairāk par šo pakalpojumu var uzzināt šeit: https://www.papardeszieds.lv/nodarbibas/psihiskas-veselibas-atbalsta-grupas/