Neviena kontracepcijas metode, izņemot atturēšanās no dzimumattiecībām, nav 100% droša. Kā tieši tiek aprēķināts šis drošums?

To pārbauda vairākos atkārtotos pētījumos, pētījumu noslēgumā nosakot, cik sievietēm grūtniecība tomēr ir iestājusies, lietojot konkrēto kontracepcijas metodi.

Drošības pakāpi parasti izsaka procentos. Tos aprēķina šādi: ja 100 sievietes konkrēto kontracepcijas metodi pareizi lieto vienu gadu, tad procenti parāda to, cik no viņām grūtniecība nav iestājusies. Piemēram, hormonālajai kontracepcijai tie ir 99,8%, prezervatīviem – 98%, spermicīdu preparātiem – 60–90%, spirālei – 98%, bet sterilizācijai – gandrīz 100%.

Otrs veids, kā mēdz izteikt kontracepcijas metodes efektivitāt, ir Perla indekss, kas apzīmē to sieviešu skaitu, kurām grūtniecība tomēr iestājusies, pareizi lietojot konkrēto metodi vienu gadu.
Šādi izteikta efektivitātes pakāpe hormonālajām kontracepcijas tabletēm ir 0,2 .Tas nozīmē, ka 0,2 sievietēm no 100 jeb 2 no 1000 ir iestājusies grūtniecība, lietojot tabletes veselu gadu.

Jāatceras, ka vienīgā 100% drošā kontracepcijas metode ir atturēšanās no dzimumattiecībām. Prezervatīvi ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī no seksuāli transmisīvajām infekcijām.