1. Sākumā vajag nomierināties un censties pārsteidzīgi nesatraukties. Mēnešreizes var kavēties dažādu iemeslu dēļ, viens un ļoti svarīgs iemesls ir stress. Jo vairāk uztrauksies, jo ilgāk var kavēties mēnešreizes. Arī slikta dūša nav nekāds rādītājs, tā var būt stresa izraisīta.

2. Ja ir pagājušas 10 dienas pēc neaizsargātā dzimumakta, vari veikt grūtniecības testu. Tas ir nopērkams visās aptiekās bez ārsta receptes. Tā rezultātam var droši ticēt, ja tas ir vienāds, veicot testu divas reizes ar dažu dienu starplaiku. Taču 100% apstiprināt, ka grūtniecība ir iestājusies, var tikai ginekologs.

3. Ja tests ir negatīvs, svarīgi ir padomāt, vai tā kontracepcijas metode, kura šobrīd tiek lietota, ir pati drošākā. Varbūt, ja gadās šādas nepatīkamas situācijas, ir vērts izvēlēties citu metodi.

4. Ja tests ir pozitīvs, tad noteikti pēc iespējas ātrāk dodies pie ginekologa, lai izlemtu, ko darīt tālāk. Abortu Latvijā var veikt līdz 12. grūtniecības nedēļai, līdz tam laikam ir arī jāstājas grūtniecības uzskaitē. Svarīgi neaizmirst, ka grūtniecība tāpat vien nepāries un tās ignorēšana nelīdzēs.

5. Ginekologs ar tevi izrunāsies, izmeklēs, veiks analīzes un, ja tā nolemsi, nosūtīs uz ārstniecības iestādi aborta veikšanai. Aborts vidēji maksā 120–150 eiro.

6. Ja tev vēl nav 16 gadu, tad tev būs nepieciešama vecāku atļauja. Protams, var būt grūti viņiem to lūgt, taču viņi var būt arī labs atbalsts. Ja vecāki nedod tev atļauju abortam, bet tomēr to vēlies veikt, vari rakstīt iesniegumu sava rajona bāriņtiesā.

7. Ja vēlies bērniņu saglabāt, bet nevari to atļauties ekonomisku apstākļu dēļ, tev ir iespēja meklēt palīdzību. Vari zvanīt uz krīzes un konsultāciju centru “Skalbes” (67222922, 27722292) vai resursu centram sievietēm “Marta” (80002012), tur speciālisti tev palīdzēs rast risinājumu.

8. Ja jūties emocionāli slikti, šaubies par savu izvēli, zvani uz krīzes centra ,,Skalbes’’ uzticības telefonu 67222922, varēsi izrunāties ar tur dežurējošajiem psihologiem vai noskaidrot, kur visērtāk vari konsultēties ar psihologu klātienē. Noteikti palīdz arī izrunāšanās ar tuviem cilvēkiem – draudzeni, bērna tēvu vai vecākiem. Galvenais, lai tu būtu pārliecināta, ka lēmums, kuru pieņem, ir tieši tas, ko vēlies.

9. Lai arī vienmēr pastāv risks, ka pēc aborta var rasties problēmas, ja esi vesela un veic abortu ārstniecības iestādē, tad komplikāciju iespējamība tiek samazināta līdz minimumam. Pirms tam noteikti jāizrunājas ar ginekologu un atklāti jāizstāsta par savu veselības stāvokli, lai būtu iespēja laicīgi apzināt iespējamos riskus un tos novērst.

10. Pēc aborta noteikti izrunājies ar ārstu par visiem tev neskaidrajiem jautājumiem! Piemēram, par to, kāda kontracepcijas metode tev būtu vispiemērotākā, jo ir svarīgi, lai šādas situācijas neatkārtotos. Ņem vērā – atkārtota grūtniecība var iestāties uzreiz pēc aborta!

11. Būtu ļoti vēlams atrādīties ārstam vienu līdz divas nedēļas pēc aborta, lai pārliecinātos, ka viss tiešām ir kārtībā. Dzimumdzīvi var atsākt 2–3 nedēļas pēc aborta.

12. Pēc aborta sieviete var justies emocionāli slikti, var būt tukšuma sajūta, vainas apziņa. Runā par savām sajūtām ar kādu sev uzticamu cilvēku, tas palīdz pārvarēt bēdas. Citreiz palīdz arī konsultēšanās ar psihologu.